Regaib Kandili Nedir? – 2018 Regaib Kandili Ne Zaman?

0
66

Regaib kelime anlamı olarak; elde edilmek istenen şey, arzu edilen şey, güzel şey manalarına gelen rağibe kelimesinin çoğul anlamlısıdır. Regaib Kandili de Allahu-Teala’nın rahmetinin akın akın yağdığı gecelerden biri olduğu için bu geceye bu isim verilmiştir.

Regaib Kandili Nedir ?

Regaib Kandili hicri takvime göre Recep ayının ilk perşembesini cumaya bağlayan gece icra edilmesi sebebiyle üç ayların da bir nevi müjdecisi sayılmaktadır. Recep ayı mübarek üç ayların birincisidir. Bu ayda yapılan ibadetlerin karşılığı kat be kat fazla olur. Regaib Kandili nedir sorusunu kısaca bu şekilde cevaplamış olalım.

2018 Regaib Kandili Ne Zaman

Merak edilen bir diğer soru olan 2018 Regaib Kandili ne zaman sorusuna gelelim. 18 Martı 19 Marta bağlayan gece 2018 Regaib Kandilinin eda edileceği gecedir.

Dua kapılarının ardına kadar açık olduğu gecelerden biri olan Regaib Kandili gecesinde Allahu Teala’dan çokça af ve mağfiret dilemeliyiz. Zira hayatımızın her katresinde dahi O’nun rahmetine muhtaç olduğumuzu unutmayalım.

Rivayete göre Resulullah ( sallallahu aleyhi ve sellem ) şöyle buyurmuştur: ” Recep Allahu Teala’nın ayıdır, Şaban benim ayımdır, Ramazan ise ümmetin ayıdır.” buyurmuştur. Sonsuz rahmet sahibi olan Yüce Rabbimiz bu aylarda yapılan taat ve ibadetleri bizler için birer mağfiret vesilesi yapmıştır. Bizler de kulluk vazifemizi hatırlayıp bu ayları boş geçirmemeye ibadet ve tefekküre daha sıkı sarılmaya gayret etmeliyiz.

Efendimiz aleyhisselam Ramazan ayından sonra en çok orucu Recep ayında tutmuştur. Onu kendisine rehber edinmiş her mü’min gibi bizler de bu ayı elimizden geldiği kadar oruç tutarak ve Allah rızası için sadaka vererek eda etmeye çalışırsak muhakkak ki sonunda çok karlı çıkarız.