Berat Kandili Hangi Gün – Berat Kandili Ne Zaman 2018?

0
545

Berat sözcüğü dilimize Arapçadan geçmiş bir sözcüktür. Meal olarak da tahmin edeceğimiz üzere; temizlenme, aklanma, arınma, kurtulma kelimeleriyle eş anlamlıdır.

Berat Kandili, Hicri 15 Şaban gecesi eda edilen kandildir. Berat Kandili üç aylarda eda edilen kandillerin üçüncüsüdür. Ramazan ayının müjdecisidir. Manevi hediyelerin ve rahmetin oluk oluk aktığı her kandil gecesi gibi Berat Kandili de boş geçirilmeyecek kadar kıymetlidir.

Rahmet elçisi peygamber efendimiz sallallahu aleyhi ve sellem İbni Mace’de geçen hadis-i şerifte şöyle demiştir: ”Allah-u Teala Şaban ayının on beşinci gecesi şöyle buyurur; benden af dileyen yok mu onu affedeyim, benden rızık isteyen yok mu ona rızık vereyim, bir bela ile sınanan yok mu onun başındaki belayı kaldırayım.”

Hadis-i şerifte de görüldüğü gibi Berat gecesi Allah-u Teala’dan af dileyip tövbe ve istiğfar etmek için bulunmaz bir vesiledir.

Miladi takvime göre Berat Kandili hangi güne denk geliyor hemen onu da belirtelim. 2018 Berat Kandili 30 Nisan’ı 1 Mayıs’a bağlayan gece eda edilecektir.