Cenaze Mevlidinde Ne Dağıtılır ?

0
6307

Cenaze mevlidi, cenazenin defninden belli süre geçtikten sonra yapılan mevlittir. Bu süre yedi gün, kırk gün veya elli iki gün olabilmektedir. Bunlara ek olarak vefatların sene-i devriyelerinde de mevlit yapılmakta, mevlit okutulmaktadır.

Cenaze mevlidine de tıpkı diğer mevlitler gibi davetliler çağrılır. Çağrılan davetlilere yiyecek içecek ikramında bulunulur. Yemek olarak genelde etli pilav ve sarma tarzı yiyecekler tercih edilmekte, yanına da içecek olarak ayran veya meyve suyu eklenmektedir.

Yiyecek içecek ikramının haricinde, davetlilere dağıtılan çeşitli mevlit hediyelikleri vardır. Bu geleneksel mevlit hediyeliklerinin başlıcalarına; Yasin kitabı, kokulu tesbih, vefat mevlit şekerini örnek olarak gösterebiliriz.

Cenaze mevlidinde dağıtılacak olan hediyelik ürünler seçilirken dikkat edilmesi gereken en önemli husus renk seçimidir. Parlak ve canlı renkler pek tercih edilmez. Ortama en uygun olan ürünler siyah, yeşil ve koyu renklerin tema olarak kullanıldığı ürünlerdir.

Cenaze mevlidinde dağıtmak için hazırlanan ürünler, üzerlerine yazılacak hatıra yazıları ile daha güzel ve dikkat çekici hale getirilebilmektedir. Üstelik bu şekilde ürünler daha güzel olmakla kalmayıp hatıra malzemesi haline de gelmiş olmaktadır.

Hediyelik ürünlere eklenen yazılar kısa ve net olmalıdır. Örnek verecek olursak ; ‘’Kıymetli Babamız Ahmet Taşkıran Anısına 15,09,2015, ‘’ Hikmet Demirci  09,05,1944 – 21,04,2016  Ruhuna El Fatiha ‘’ gibi yazıları gösterebiliriz.

Cenaze mevlidinde dağıtılan mevlit hediyeliklerini temin edebilmek için, mevlit malzemesi satan kurumlarla irtibata geçmek yeterlidir. İster online olarak ister telefonla arayarak bu kurumlardan mevlit için gerekli olan ürünleri kolayca sipariş edebilirsiniz.