Evde Mevlit Okutmak

0
1287

Doğum, sünnet, söz nişan, gerçekleşen hayırlı bir iş, vefat ve bunlara benzer durumlar için hemen hemen hepimiz evimizde mevlit okutmuşuzdur. Mevlit okutmak dinimiz açısından farz, vacip veya sünnet değildir. Ancak dini ve sosyal açıdan bir çok faydası vardır.

Bildiğimiz üzere Mevlid-i şerif dini mana arz eden bir eserdir. Ayrıca mevlidi şerifle beraber, Kur’an-ı Kerim tilaveti yapılmakta ve salavatlar da okunmaktadır. Bu durum çok önemli bir sonucu ortaya çıkarmaktadır.

Çünkü peygamber efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) içinde Kur’an okunan evler hakkında söylediği hadisi şerifler vardır.

” Yıldızlar yerdekilere nasıl görünüyorsa, içinde Kur’an okunan ev de göktekilere öyle görünür.” (Beyheki)

” İçinde Kur’an okunan haneye Allah’ın rahmeti ve bereketi yağar.” ( Buhari)

” Bir topluluk Allah’ı anmak için bir araya gelirse onları melekler ve rahmet kuşatır.” (Müslim)

Bu hadisi şeriflere baktığımızda evde mevlit okutmanın dinimiz açısından önemini görmüş oluruz.

Bunun yanı sıra düzenlediğimiz mevlüt organizasyonlarının sosyal açıdan da önemi büyüktür. Çünkü mevlüt vasıtası ile bir araya geliriz ve bu sebeple aramızdaki sevgi bağı da güçlenir.

Dinimiz sosyal birlik ve beraberliğe çok önem vermektedir. Dargınlıkların giderilmesi, komşuluk ve akrabalık bağlarının güçlendirilmesi için bir çok vesileyi araç kılmıştır. Evimizde okuttuğumuz mevlitleri de bu vesilelerin başlıcalarına dahil etmemiz mümkündür. Ayrıca mevlitten sonra hep beraber yaptığımız duaları da unutmamak gerekir.