Gül Kokulu Tesbih

0
421

Gül kokulu tesbih; çoğunlukla mevlit ve dini muhteviyatı olan diğer özel günlerde kullanılmak amacıyla üretilen üründür. Fiyatının uygunluğu sebebiyle yapımında genelde plastik malzeme kullanılır. Plastik haricinde ahşap malzemeden üretilen türler de mevcuttur.

Kokulu tesbih imal edilirken görsel açıdan daha zengin hale getirmek için çeşitli yöntemler kullanılmaktadır. Örneğin tesbih taneciklerinin üzerine kalp şeklinde veya lale şeklinde kabartma baskı uygulanabilmektedir.

Gül kokulu tesbihin üretimi ve tanelerinin dizilmesi işi sona erdiğinde, kokulandırma işlemine geçilir. Kokunun kalıcı olması için özel bir içerikle desteklenen gül suyu ile ovularak kokulandırılır. Kutulu tesbiherde kokunun kalıcılık süresi daha uzundur.

Doksan dokuzlu tane dizininde üretilen gül kokulu tesbih, karşımıza farklı farklı renklerde çıkabilmektedir. Bu durumda alıcı geniş renk yelpazesi içinden; yapacağı mevlide en uygun olan ürünü temin edebilmektedir.

Pembe, mavi, kırmızı, krem, yeşil ve daha bir çok renkte üretilerek piyasaya sürülen gül kokulu tesbih tek başına olduğu gibi Yasin kitabı ve diğer mevlit hediyelikleriyle kombinlenerek de kullanılabilir.

Örneğin kız bebek mevlidi için hediyelik tesbih almak istediğimizde pembe rengi, erkek bebek mevlidi için tesbih almak istediğimizde mavi rengi, vefat mevlidi için yeşil veya krem rengi tesbih almak daha uygun olacaktır.

Gül kokulu tesbihler kutulu şekilde kullanıldığı  zaman daha estetik ve hoş görünmektedir. Kutu üzerine eklenebilecek bir isim veya kısa not, tesbihin bir hatıra malzemesine dönüştürülmesine yardımcı olacaktır. Hatta yazı yerine resim eklemek de mümkündür.