Günümüz Mevlitleri

0
581

Mevlitler belirli günlerde insanların bir araya gelerek Kuran okuduğu Allah’a (c.c) dua edip Peygamber efendimize (s.a.v) salavat getirdiği ve ilahilerle kasidelerle huzur bulduğu gün ve gecelerdir. Toplumuzun nesilden nesile aktararak günümüze dek getirdiği mevlitler geçmişten günümüze halk arasındaki önemini hiç yitirmediği gibi birleştirici özelikleri nedeniyle önemleri daha da artmıştır.

Günümüzde mevlitler ;  doğum mevlitleri , cenaze mevlitleri , sünnet mevlitleri , asker mevlitleri , söz ve nişan mevlitleri gibi çeşitli adlarla anılırlar. Mevlitlerin temel özellikleri aynı olmakla birlikte yapılış amacına göre bazı farklılıklar da söz konusudur.

Günümüz mevlitleri yavaş yavaş kaybolmaya başlayan akrabalık bağı ve komşuluk ilişkilerini canlandırmaya yardımcı olduğundan daha fazla önem arz eder hale gelmişlerdir. Ayrıca misafirperverliği ile ünlü milletimizin konuklarına çeşitli ikramlarda bulunarak bu özelliklerin yansıtmasına yardımcı olan etkinliklerden biri olması da mevlitlerin değerini daha çok artırmıştır.

Mevlitlerde konuklara dağıtılan ve mevlitlerle özdeşleşmiş geleneksel mevlüt hediyeleri vardır. Bunlar mevlit şekeri, yasin kitabı, kokulu tesbih gibi ürünlerdir. Bu ürünler üzerlerine yapılan isim baskısı sayesinde kişiye ve mevlide özel hale getirilebilmektedirler.

Mevlit hediyeliklerinin yanı sıra misafirlere çeşitli yiyecek ve içecek ikramında da bulunulmaktadır. Başlıca mevlit yiyecekleri, etli pilav, sarma, ayran gibi yiyeceklerdir. Ayrıca şerbet ikramı da yapılmaktadır.

Mevlitlerde dikkat edilmesi gereken en önemli şey mevlidin asıl amacını unutmamaktır. Mevlidi kibir ve gösteriş merasimine dönüştürmemelidir.