Hediyeleşmek – Hediyeleşmenin Önemi

0
297

Hediyeleşmek dinimizde önemli yere sahip olan aktivitelerdendir. Hediye alıp vermek peygamber efendimizin sünneti ve tavsiyesidir. Konuyla ilgi hadisi şeriflerden bir kaçı şöyledir:

”Size bir hediye verildiği zaman onu kabul edin ve karşılık olarak da daha güzelini verin” (Tirmizi)

”Birbirinizle hediyeleşiniz, çünkü hediyeleşmek aranızdaki muhabbeti artırıp düşmanlığı giderir” (Beyheki, Taberani)

”İstemediğiniz halde size bir hediye ulaşırsa onu kabul edin, çünkü o Allah’ın size verdiği bir nimettir.”(Hakim)

Hadislerde de belirtildiği gibi, hediye alıp vermek insanlar arasındaki sevgi ve muhabbet bağını güçlendirmekte ve soğukluğu gidermektedir. Boşa dememişler ”yarım elma gönül alma” diye.

Dinimizin gereği olarak birbirimizi sevmekle mükellefiz. Zira peygamber efendimiz yine bir hadisi şerifinde birbirimizi sevmedikçe gerçek manada iman etmiş olmayacağımızı bize bildirmiştir.

Hediye vermenin dini boyutunun yanında sosyal açıdan da önemi vardır. İnsanın eşyaya ve mala olan sevgisini az da olsa azaltabilmektedir. İnsan ilişkilerini geliştirerek toplum dayanışmasına katkı sağlamaktadır.

İllede pahalı gösterişli bir şey mi hediye etmemiz gerek? Hayır. Gücümüz yettiğince. Üstelik son zamanlarda öyle enteresan ürünler çıktı ki, insan şaşırıyor. Çok uygun fiyata kişiye özel hediyelik seçebiliyorsunuz mesela. Basit ama etkili ürünler. Bazen üzerine sevgi ifade eden birkaç güzel kelime yazılmış bir kitap ayracı, bazen ahşap bir hediye kutusu. Bunlar gibi daha bir çok ürün var.

Gerek internetten gerek sosyal medya sayfalarından kolaylıkla hediyelik ürün bulabilirsiniz. Dedik ya : ”yarım elma, gönül alma”.