Hediyelik Yasin Kitabı

0
5239

Mevlütler kandil günlerinde ve bunun haricinde doğum, sünnet, vefat gibi olaylara binaen ortaya çıkan özel günlerde yapılan organizasyonlardır. Bu etkinliklerde Mevlit okunur, Yasin-i Şerif okunur, Kuran-ı Kerim tilavet edilir, salavat getirilir dualar edilir.

Mevlütlere katılan davetlilere sunulan geleneksel mevlüt hediyelikleri vardır. Bunlardan birisi de hediyelik Yasin-i Şerif kitaplarıdır. Hediyelik Yasin kitapları farklı türlerde imal edilmektedirler.

Hediyelik Yasinlerin kategorilere ayrılmasında birkaç husus göz önüne alınmaktadır. Bunlardan biri kitabın boyutudur. Hediyelik Yasin kitapları mini boydan başlayarak; cep boy, çanta boy, orta boy, hafız boy, rahle boy gibi gruplara ayrılır.

Ayrıca bazıları kadife kaplı bazıları ise normal karton kaplı olarak ciltlenirler. Kadife kaplı olanlar estetik olarak daha hoş görünmektedir. Ama sade kaplama şeklinde ciltlenenlerin de dış yüzeylerine eklenen çeşitli desenler ve renk zenginliği düşünüldüğünde yine bu ürünlerin de hoş bir hediyelik eşya olduğu görünmektedir.

Erkek bebek mevlüdü için mavi  ve tonlarının hakim olduğu düzende ürünler tercih edilirken, kız bebek mevlüdü için pembe tonları öne çıkmaktadır. Cenaze ve kandil mevlüdünde ise yeşil ve siyah renklerin hakim olduğu hediyelik Yasin cüzleri daha çok tercih edilmektedir.

Hediyelik Yasin-i Şerif kitaplarının tasarlanmasında göz önüne alınan en önemli detay, cildine baskı şeklinde ilave edilen yazılardır. Bu yazılar sayesinde Yasin kitapları kişiye özel hale getirilmektedir.Bu işlem etiket kısmına örneğin ‘’ Eyüp Tuğrul’un Bebek Mevlidi Hatırası ‘’ şeklinde veya ‘’ Murat Atabey’in Cenaze Mevlüdü Hatırası şeklinde bir yazı eklemek suretiyle yapılır.

Örnek verdiğimiz kısıma aynı şekilde asker, söz-nişan, sünnetle ilgili yazı eklenerek hediyelik yasin kitabı hatıra olarak davetlilere dağıtılabilir. Hediyelik Yasin-i Şerif kitapları mevlüt malzemelerinin imalat ve ticaretiyle uğraşan firmalardan kolayca temin edilebilir.