Kokulu Tesbih Çeşitleri

0
383

Mevlit denince aklımıza gelen çeşitli mevlit hediyelikleri vardır. Yasin kitabı, kokulu tesbih çeşitleri, mevlit şekeri, resimli ve yazılı magnetler, mevlit lokumu gibi hediyelikler bunlara örnektir.

Bu mevlit hediyelikleri içinde en fazla tercih edilen ürünler Yasin kitabı ile kokulu tesbihtir. Yapılacak olan mevlidin türüne göre düzenlenerek kullanıma sunulan bu ürünler çeşit bakımından geniş bir yelpazeye sahiptirler.

Kokulu tesbih çeşitlerine geldiğimizde; tesbihleri çeşitlendirmek için farklı kategorilerden bahsedilebilir. Ürünün ham maddesi, rengi, boyutu, süslemesi gibi çeşitli detayları göz önüne alarak kokulu tesbihler arasında bir sınıflandırma yapabiliriz.

Örneğin bebek mevlidi yapılacağı zaman, kız bebek mevlidi için ayrı, erkek bebek mevlidi için farklı renklerde tesbih seçmek gerekir. Kız bebekler için pembe, erkek bebekler için mavi ve turkuaz tonlarından oluşan renkler tercih edilmektedir. Renk seçimi vefat mevlidinde yeşil ve koyu renklerden oluşmaktadır.

Kokulu tesbih çeşitleri içerisinde estetik olarak en dikkat çekenleri kutulu olanlardır. Tesbih kutuları da, tesbih gibi farklı çeşitlerde üretilmektedir. Gül şeklinde kabartmalı, yuvarlak şekilde, kalp şeklinde tasarlanmış kutu çeşitlerini görmekteyiz.

Mevlitte dağıtmak amacıyla alınan kokulu tesbihler tek başlarına olduğu gibi diğer mevlit hediyelikleri ile beraber kombin halinde de temin edilerek bu şekilde dağıtılabilirler.

Kokulu tesbih çeşitlerinin hepsi mevlit malzemesi satan firmalarda bulunur. Bu firmalardan istenilen sayıda kokulu tesbih kolayca sipariş edilebilir.