Kokulu Tesbih Süsleme

0
465

Kokulu tesbihler klasik mevlit hediyeliklerinin en önemli unsurlarındandır. Bebek mevlidi olsun, sünnet mevlidi olsun, vefat mevlidi, gelin mevlidi ve diğer tüm mevlitlerin hepsinde öne çıkan bir aksesuardır. Özellikle bebek mevlidi ve gelin mevlidinde süslü kokulu tesbihler daha çok tercih edilmektedir.

Kokulu tesbih kullanılacağı mevlit türüne göre farklı renkte seçilir, değişik biçimlerde süslenir. Renk seçiminde dikkat edilmesi gereken şey tesbihin dağıtılacağı mevlidin türüdür. Bebek mevlidinde canlı ve parlak renkler tercih edilmelidir. Kız bebek mevlidi denince akla gelen ilk renk pembe, erkek bebek mevlidinde ise mavi ve turkuazdır.

Mevlide uygun renk seçimi yapıldıktan sonra kokulu tesbih süsleme işine geçilebilir. Yine kokulu tesbih süslemede de farklı yöntemler kullanılabilmektedir. Tesbihin kutulu veya kutusuz olması durumuna göre değişik süsleme yöntemleri seçilebilir.

Kutulu tesbihin süslenmesi işleminde, tesbihin rengine uygun olmak kaydı ile tül malzeme kullanıldığında ortaya son derece güzel bir ürün çıkmaktadır. Kutusuz kokulu tesbih süslemesinde de yine aynı şekilde uygun renk seçimi yapıldıktan sonra, süsleme aşamasında boş tül yerine kese şeklinde tül tercih edilir.

Kokulu tesbih süslemesinde sadece bununla sınırlı kalmayıp ister kese şeklinde olsun ister kutu üzerine tül kaplama şeklinde olsun süsleme üzerine ilave olarak renkli şerit kurdele veya fiyonk ekleyerek süslenmiş tesbihi daha renkli hale getirebiliriz.

Daha önce de belirtildiği gibi kokulu tesbih süslemede en dikkat edilmesi gereken şey uygun renk seçimidir.