Mevlid Kandili Nedir ?

0
487

Mevlüt Kandili peygamber efendimizin (s.a.v.) dünyaya teşrifinin hicri yıl dönümünde kutlanan kandildir. Mevlüt kandili her yıl hicri takvime göre Rebiulevvel  ayının on ikinci gecesi kutlanır. Bu tarih miladi takvimle hicri takvim arasındaki gün sayısı farkı sebebiyle miladi olarak her yıl bir önceki yılın on bir gün öncesine tekabül eder.

Çok eski tarihlerden beri kutlanan Mevlüt Kandili özelikle Osmanlı Devleti zamanında dini açıdan önemli arz eden diğer günler gibi son derece ihtişamlı şekilde icra edilmiştir. Padişahlar ve  vezirlerin de katıldığı kutlamalar Sultanahmet’te yapılmıştır.

Mevlüt kandili tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de önemini kaybetmemiştir. Diğer kandiller gibi halen oluruna layık şekilde kutlanmaya çalışılmaktadır. Kandil günü insanlar ziyaret ederek, arayarak veya kandil mesajı yollayarak birbirlerinin kandillerini tebrik etmekte, kandil sevinçlerine ortak olmaktadır.

Kandil gecelerinde cemaat diğer günlere oranla camiye daha fazla rağbet etmektedir. Camilerde  Mevlid-i Şerif okunmakta, dualar edilmekte, peygamber aleyhisselama salavatlar getirilmekte, Kuran-ı Kerim tilavetleri yapılmaktadır. Müslümanlar aynı dualara bir ağızdan amin demektedirler.

Toplumsal birlik ve beraberlik açısından son derece önem arz eden günlerden olan Mevlüt kandilinde insanlar birbiriyle hediyeleşmekte, muhabbet ortamları pekiştirilmektedir. Cami çıkışlarında cemaate geleneksel mevlüt şekeri, mevlüt lokumu ikramı yapılmaktadır. İmkanlar dahilinde ihtiyaç sahiplerine yardım edilmekte, hayır duaları alınmaktadır.