Mevlüt Hediyelikleri

0
3828

Mevlüt hediyelikleri; mevlütlerde dağıtılmak amacıyla tasarlanan hediyelik eşyalardır. Bu eşyalar tamamen mevlüt sahibinin isteği doğrultusunda temin edilip dağıtılır. Mevlüt şekeri, tesbih, takke, cüz kitapları, dua kitapları, seccadeler güzel kokular  mevlüt hediyeliklerine  en uygun ve en belirgin örnek olarak gösterilebilir.

Hediye seçimi; mevlüdü düzenleyen kişinin kendi tercihine göre yapıldığı gibi mevlüdün türüne göre de belirlenebilir. Örneğin kız çocuğu için yapılan mevlütte ileride tatlı bir hatıra olarak anılması için pembe temalı ürünler kullanılırken erkek çocuğu için veya sünnet için yapılan mevlütlerde mavi ve tonları tercih edilebilir.

Mevlüt hediyelikleri fiyat bakımından çeşitlilik göstermektedir. Fiyatın belirlenmesinde seçilen nesnenin cinsi, nitelikleri vb. etkin olmaktadır. Ultra lüks  hediyelikler olduğu gibi, mütevazı keselere uygun hediyelikler de bulmak mümkündür. Hediyelik eşyalar cami malzemesi ve mevlüt malzemesi satışı yapan yerlerden temin edilebilirler.

Mevlüt hediyelikleri tek tek olduğu gibi paket şeklinde de alınabilmektedir. Hediyelik mevlüt paketleri mevlüt hediyelikleri oluşturan temel ürünlerin toparlanarak bir paket haline getirilmesiyle oluşurlar. Paketler mevlüdü yaptıracak kişinin talep ve isteğine göre çeşitlilik gösterirler. En belirgin paketler cüz, tesbih, mevlüt şekeri ve güzel kokudan oluşan paketlerdir.

Kız çocuğu için yapılan mevlütlerde pembe rengin hakim olduğu; cüz, kokulu tespih kese, mevlüt şekerinden oluşan paket tercih edilebilir. Bu durum erkek çocuğu için yapılan mevlütlerde mavi ve tonlarının kullanılması şeklinde değişir.

Nişan ve söz mevlütlerinde isteğe göre  siyah-beyaz, kırmızı-beyaz şeklinde renk seçimi yapılabilir. Yine aynı şekilde cenaze mevlütleri, asker mevlütleri kandil mevlütleri gibi günler için istenilen fiyat ve renkte mevlüt paketleri oluşturulabilir.