Mevlüt Şekeri Kutusu

0
697

Kandiller ve özel günlerde düzenlenen mevlütlerde kullanılan geleneksel mevlüt eşyaları vardır. Bunlardan biri de mevlüt şekeridir. Mevlüt şekerlerinin farklı türleri mevcuttur. Akide şekeri, Mevlana şekeri,  badem şekeri bunlara örnek olarak verilebilir. Saydığımız bu şeker türleri farklı şekillerde imal edilirler.

Son zamanlarda mevlüt şekerlerinin kutusu da şekerlerin kendisi kadar önem kazanmıştır. Mevlüt şekeri kutuları da tıpkı  mevlüt şekeri gibi farklı farklı türlerde imal edilmektedir. Boyutları ve şekilleri tamamen farklı olan mevlüt şekeri kutularını görmek mümkündür.

Bebek mevlüdü için tasarlanan kutular imal edilirken, kutu üzerine yapılacak süslemelerde ve renk seçiminde bebeğin cinsiyeti göz önünde bulundurulmaktadır. Kız bebek mevlüdü için seçilen kutular süslenirken pembe ve lila tonları kullanılmaktadır.

Erkek bebek mevlüdü için tasarlanan kutularda ise mavi tonları göze çarpmaktadır. Asker mevlüdü için kırmızı-beyaz, cenaze mevlütleri için ise yeşil ve siyah renkler tercih edilmektedir.

Mevlüt kutularında son zamanlarda göze çarpan bir başka özellik de, kutulara özel imal edilen sticker tarzı etiketlerle kısa yazı ekleme özelliğidir. Mevlütlerde kullanılan diğer mevlüt gereçleriyle birlikte bu yazılar kutuların da üzerine eklenerek tam bir mevlüt kombini oluşturulmaktadır.

Renkli ve desenli mevlüt şekeri kutularının imalat ve ticareti mevlüt hediyeleri, cami donanımları ve hac umre malzemeleri satan yerlerce yapılmaktadır. Bu tür firmalarla irtibata geçilerek fiyatları hakkında detaylı bilgi almak mümkündür. Yine bu firmalardan istenilen sayıda temin etmek çok kolaydır.