Mevlütlerde Ne İkram Edilir ?

0
12737

Doğum  veya ölüm sonrası, söz, nişan yahut kandil gibi belirli günlerde toplumumuz tarafından organize edilen mevlütler nesilden nesile aktarıla gelmiştir. Mevlitteki davetli sınıfı genellikle akrabalar, arkadaş çevresi ve komşulardan oluşur.

Mevlütlerde misafirlere ikram edilmesi gelenek haline gelmiş belirli  yiyecek ve içecekler olduğu gibi yine misafirlere sunulan geleneksel mevlüt hediyeleri de  vardır. Yiyecek olarak genelde etli veya tavuklu pilav ve yanında tatlı tercih edilmektedir. Mevlütlerde ikram edilen başlıca içeceklere zemzem ve mevlüt şerbetini örnek olarak gösterebiliriz. Yine mevlütler için imal edilen geleneksel  mevlüt lokumu ve mevlüt şekeri de mevlütlerin vazgeçilmez unsurlarındandır.

Mevlüt şekerleri, icra edilecek mevlüdün türüne göre seçilir. Bebek mevlütleri için genellikle renkli akide şekerleri tercih edilmektedir. Cenaze mevlütlerinde daha sade olan şeker türleri tercih edilmekte, söz ve nişan mevlütleri için ise genellikle süslü ve baskılı ambalaj içerisinde sunulan şekerler tercih edilmektedir.

Şekerlerin yanı sıra mevlütlerde dağıtılan geleneksel ürünlerden biri de mevlüt lokumudur. Kullanılacak lokumun seçimi de tıpkı mevlüt şekeri gibi yapılan mevlüdün türüne göre belirlenebilir. Doğum ve söz-nişan mevlütlerinde renkli kuş lokumları tercih edilirken, cenaze mevlütlerinde sade veya gül aromalı lokumlar ikram edilir.

Yiyecek ve içecek dışında yine misafirlere sunulacak ve hatıra olarak saklanabilecek çeşitli hediyelik eşyalar da mevcuttur. Bunlara en ideal örnek; Yasin-i Şerif cüzü ve kokulu tesbihler gösterilebilir. Yasin-i Şerif cüzlerinin dış yüzeylerine çeşitli süslemelerle birlikte isim ve tarih veya dilek temenni bildiren cümleler baskı şeklinde işlenip o güne özel hale getirilebilmektedir.