Miraç Kandili Ne Zaman 2018?

0
375

 Miraç Nedir?

Miraç, peygamberimiz Hazreti Muhammed ( sallallahu aleyhi ve sellem )’in Mescid-i Haram’dan alınarak önce Mescid-i Aksa’ya sonra da Allah-u Teala’nın huzuruna çıkartıldığı gerçek ve mucizevi bir olaydır.

Miraç esnasında peygamberimiz bir çok manevi aşamadan geçmiş, Allah-u Teala’nın izniyle bir çok sırra vakıf olmuştur. Ayrıca ümmeti için de sayısız müjdelere nail olmuştur. Sonsuz rahmet sahibi olan Yüce Rabbimiz’in kendi rızasına ulaşmamız yönünde bizlere sunduğu en büyük vesile ve başlıca kulluk vazifemiz olan beş vakit namaz, Miraç Gecesi farz kılınmıştır. Miraç hadisesinde peygamber efendimize Cebrail aleyhisselam arkadaşlık etmiştir.

Bu mübarek hadisenin hicri yıl dönümü sonraki tarihlerde Miraç Kandili olarak eda edilmeye başlanmıştır. Hatta bu gece için ikinci Kadir Gecesi diyen alimler de olmuştur.

Miraç Olayı Ne Zaman Gerçekleşmiştir?

Miraç hadisesinin vuku bulduğu tarih Hicri 26 Recep gecesidir.Miladi yıl ile Hicri yıl arasındaki 11 günlük fark sebebiyle Miraç Kandili bizim kullandığımız her yıl farklı bir tarihe denk gelmektedir.Miladi takvime göre  Miraç Kandili ne zaman sorusunun cevabı da her yıl değişkenlik göstermektedir.

Bir önceki yıla göre on bir gün önceden eda edilecek olan Miraç Kandili 2018,  12 Nisan – 13 Nisan tarihlerine denk gelmektedir.