Seccade Örnekleri

0
299

Seccade en çok tercih edilen dini hediyeliklerden biridir. Özellikle hac ve umre hediyeliği olarak çok tercih edilir. Seccadelerin, kumaş türüne, doku şekline ve desen tasarımına göre farklı modelleri mevcuttur. Seccade örnekleri hakkında biraz bilgi verelim.

Kadifeteks Seccade

Bu türdeki seccadeler adından da anlaşılacağı gibi kadife dokudan imal edilen seccadelerdir. Oldukça şık görünüme sahiptirler. Özel günler için hediye olarak seçilebilecek ürünlerdendirler.

Halı Seccade

Halı seccadeler en kaliteli seccade türlerindendir. Cami mihraplarında gördüğümüz seccadeler genelde halı seccadedir. Halı seccadelerin dokumaları ve desen tasarımları orta doğu motifleriyle süslüdür. Bu seccadeler oldukça uzun ömürlüdürler ve son derece kullanışlıdırlar.

Şipinger Seccade

Bu modeldeki seccadeler kadifeteks seccade ile büyük benzerlik gösterir. Ancak ham maddeleri kadifeteks seccadeden farklıdır. Standart hediyelik olarak düşünülebilecek ürünlerdendirler.

Şönil Seccade  

Şönil seccade de şpinger seccade gibi kadifeteks seccadeye benzer. Ancak kalınlığı biraz daha azdır. Bunun yanı sıra desen ve motif süslemeleri bakımından halı seccadeye benzerlik gösterir.

Broker ve Tafta Seccadeler

Broker ve tafta seccadeler diğer seccade türlerine göre daha uygun fiyatlarda satılan ürünlerdir. Fiyatlarının uygun olması sebebiyle hac ve umre dönüşlerinde dağıtmak için toplu alınan seccadelerin başında gelmektedirler. Ayrıca mevlüt hediyeliği olarak da tercih edilirler. Fiyatlarının uygun olmasının yanı sıra kullanım ömürleri de zannedildiği gibi kısa değildir. oldukça dayanıklıdırlar.

Çeyizlik Seccade

Çeyizlik seccadeler kadife veya halı seccadelerden seçilebildiği gibi saten kumaş üzerine kabartma desen şeklinde işlenen motifli seccadeler de mevcuttur. Bu modeller şık tasarımları sebebiyle genelde daha çok tercih edilmektedirler.

Değişik renk ve modeldeki her türlü seccade çeşidini mevlidimvar.com’da bulabilirsiniz.