Siret Haftası Ne Zaman 2017

0
727

Siret Haftası; Diyanet İşleri Başkanlığının aldığı kararla, Kutlu Doğum Haftası yerine icra edilecek olan haftanın adıdır. Daha önce Kutlu Doğum adı altında yapılan etkinlikler artık Siret Haftası adı altında devam edecektir.

Bu durum bir takım değişiklikleri de beraberinde getirecektir. Daha önceki yıllarda 14-20 Nisan tarihleri arasında Miladi takvim esas alınarak eda edilen Kutlu Doğum etkinlikleri artık Hicri takvim esas alınarak organize edilecektir. Bu durumda Siret etkinlikleri Nisan ayında değil, Mevlit Kandiline denk gelen haftada kutlanacaktır.

Bildiğimiz üzere hicri takvim ile miladi takvim arasında on bir günlük bir fark söz konusudur. Hicri yıl,miladi yıla göre on bir gün erken tamamlanmaktadır. Bu sebeple hicri takvim esas alınarak düzenlenen organizasyonlar her yıl bir önceki yıla göre on bir gün öncesine tekabül etmektedir.

Siret Haftası 2017’nin kutlanacağı tarih, Mevlit Kandilinin denk geldiği gün olan 30 Kasım’dır. 30 Kasım’ı 1 Aralık’a bağlayan gece başlayacak olan Siret Haftası 2017 etkinlikleri takip eden günlerde de devam edecektir.