Sünnet Mevlidi Nedir ?

0
7114

Mevlitler; doğum, sünnet, söz-nişan, vefat gibi belirli günlere istinaden düzenlenen ve nesilden nesile aktarılarak gelenekleşmiş özel organizasyonlardır. Mevlitlere akrabalar, komşular, tanıdıklar vs. davet edilir, Kuran okunur, Mevlit okunur ve hep birlikte dua edilir.

Mevlitler toplumsal ve dini birlik ve beraberliğe olan katkıları sebebiyle son derece önemli organizasyonlardır. Zaten mevlidin başlıca amaçlarından biri de bir araya toplanarak aynı duaya hep beraber amin demek, bir müslümanın sevincine yahut üzüntüsüne ortak olmaktır.

Bilindiği üzere sünnet, önemli dini vecibelerimizden biridir. Sünnet olmanın önemi hakkında peygamber efendimizin (sallallahu aleyhi ve sellem) bir çok hadisi şerifi mevcuttur. Bu sebeple sünnet mevlidi toplumumuz tarafından son derece önemsenmekte, itina ile icra edilmektedir.

Hatta bu konu o kadar önemsenmektedir  ki ; bir düğün havasıyla icra edilmekte ve halk arasında da sünnet düğünü diye adlandırılmaktadır. Sünnet günü çocuk; bir sultan gibi giydirilir, konvoylar yapılır ve son derece ihtişamlı bir şekilde sünnet merasimi organize edilir.

Sünnet mevlidinde sünnet olacak çocuk için hayır duası edilir; Kuran okunur, Mevlit okunur. Konuklara yiyecek, içecek, tatlı ikramında bulunulur ve çeşitli armağanlar sunulur.

Sünnet mevlidi günlerinde ikram edilen başlıca yiyecekler;  etli pilav, ayran, sarma ve tatlıdır. Bu durum tamamen isteğe bağlıdır. Kişi isteğine göre ve ekonomik gücüne göre dilediği şekilde ikramda bulunabilir.

Bunun yanı sıra mevlit hatırası olarak bir takım mevlit hediyelikleri dağıtılır. Bunların da başlıcaları; Yasin cüzü, kokulu tesbih, mevlit şekeridir.