Üç Aylar Ne Zaman Başlıyor – 2018 Üç Aylar Ne Zaman?

0
289

Üç aylar; hicri takvime göre arkaya arkaya gelen Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. İçerilerinde kandil günlerini de barındırdıkları için dini açıdan ayrı bir önem arz etmektedirler. Bu sebeple halk dilinde mübarek üç aylar şeklinde de telaffuz edilirler.

Üç ayların içerisinde bulunan kandil günleri; Regaib Kandili, Miraç Kandili, Berat Kandili ve Kadir gecesidir. Üç ayların fazileti ile ilgili şu hadisi şerifleri örnek verebiliriz :

”Allah’ım! Recep ve Şaban aylarını bizim için mübarek kıl ve bizi Ramazan ayına ulaştır.” ( Taberani )

”Ramazandan sonra en faziletli oruç, Şaban ayında tutulan oruçtur.” ( Tirmizi )

”Şu beş gecede yapılan dua geri çevrilmez: Regaib gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi, Ramazan Bayramı gecesi, Kurban Bayramı gecesi.” (İbn-i Asakir)

Üç aylar ne zaman başlıyor sorusuna geldiğimizde ise, öncelikle hicri takvim ile miladi takvim arasındaki gün sayısı farkı nedeniyle tarih entegrasyonunun her sene değiştiğini hepimiz biliyoruz. Bir hicri yılın tamamlanması üç yüz elli dört gün, bir miladi yılın tamamlanması ise 365 gün sürdüğü için arada on bir günlük bir fark oluşmaktadır.

Bu durumda hicri takvim esas alınarak eda edilen dini organizasyonlar bir önceki yıla göre on bir gün öncesine denk gelmektedir. 2018 üç ayların başlangıç tarihi ise hicri 1 Recep’in tekabül ettiği 19 Mart 2018’dir.

Bütün yaşantımızı olanca gayretimizle Rabbimiz’in rızasını kazacak şekilde icra etmek müslüman olarak en önemli vazifemizdir. Bu açıdan rahmet ve merhametin gani gani geldiği mübarek üç ayları elimizden geldiğince taat ve ibadetle geçirip halis kul olma yolunda çaba sarf etmek hiç şüphesiz bizim yararımıza olacaktır.