Vefat Mevlüt Hediyelikleri

0
1897

Vefat mevlüdü cenazenin defninin üzerinden belli bir süre geçtikten sonra organize edilen ve eski zamanlardan beri toplumumuz tarafından itina gösterilen mevlüt çeşididir. Vefat mevlüdü için şu tarihte yapılması gerekir diye bir kaide olmamakla beraber genelde vefatın yedinci veya kırkıncı gününde yapılmaktadır.

Vefat mevlüdüne tıpkı diğer mevlütlerde olduğu gibi imkanlar dahilinde çağırabilecek kadar tanıdık davet edilir, amaç meyyite dua etmek olduğundan ne kadar fazla davetli olursa o kadar iyidir. Mevlide davet edilenlere yiyecek içecek ikramında bulunulur.

Mevlitte Kur’an okunduktan merhum-merhume için dua edildikten sonra davetlilere çeşitli mevlit hediyelikleri ikram edilir. Geleneksel mevlüt hediyeliklerine verilebilecek en iyi örnek; isim baskılı yasin kitabı, kokulu tesbih ve mevlüt şekeri gibi hediyelerdir.

Vefat mevlüt hediyelikleri de yine bu ürünlerden oluşmaktadır. Geleneksel mevlüt hediyelikleri kişiye veya mevlide özel hale getirilerek mevlit hatırası olarak dağıtılabilmektedir.

Vefat mevlüt hediyelikleri alınacağı zaman genelde yeşil, siyah, bordo gibi ağır renkteki ürünler tercih edilir. Birbiri ile uyumlu şekilde bir araya derlenen yasin kitabı, kokulu tesbih ve külahlı mevlit şekerinden oluşan bir kombin mevlit hatırası olarak dağıtmak için son derece uygun bir hediyelik olacaktır.

Vefat için mevlüt şekerleri : https://www.mevlidimvar.com/vefat-mevlut-sekeri
Vefat için yasin kitabı : https://www.mevlidimvar.com/yasin-kitabi adresinde bulabilirsiniz.

Başlıca vefat mevlüt hediyeliklerinden olan yasin kitabı hazırlanırken üzerine bazen sticker şeklinde bazen de metal tabaka şeklinde baskı eklenir. Baskıya isimle beraber vefat tarihi ve kısa cümleler de yazılabilmekte yazının sonuna ruhuna Fatiha, mekanı cennet olsun gibi temenniler eklenebilmektedir.

Vefat mevlüt hediyeliklerini online satın almak için mevlidimvar.com‘u şimdi ziyaret edebilirsiniz.