Yasin Kitabı Boyutları

0
496
İsim Baskılı Yasin Cüzü

Yasin kitabı ( Yasin cüzü ) boyutları tasarlanırken kullanılacakları alanlar göz önünde tutularak en uygun ebatta ürünler imal edilmeye çalışılır. Rahle boy, hafız boy, mini boy, orta boy, çanta boy gibi çeşitli ebat ve özellikte tasarlanmış cüz kitapları mevcuttur.

Rahle boy Yasin kitapları daha çok Kur’an’a yeni başlayanlar ve okumakta zorluk çekenlerce tercih edilmektedir. Yazılar bilgisayar hatlı ve kolay okunur şekilde diğer boy çeşitlerine göre daha iri bir şekilde dizayn edilmektedir. Bu kitapların boyutları çoğunlukla eni yirmi cm, boyu otuz cm civarında olacak şekilde tasarlanır.

Orta boy cüzlerin yazılımları ise rahle boy cüzlere göre boyut olarak daha küçük harfler tercih edilerek yapılır. Boyutlar on altı’ya yirmi dört cm. civarındadırlar. Orta boy Yasin kitapları mevlütlerde ve toplantılarda okunmak için tek elle rahatça tutulacağından rahle boylara göre daha uygundur. Hatları son derece düzgün olmakla beraber rahle boy cüzlere göre biraz daha incedirler.

Çanta boy yasin kitapları rahle boy ve orta boy kitaplara göre biraz daha küçük ebatta imal edilirler.  Taşınmaları kolaydır. Mezar ziyaretine veya uzak bir yerdeki mevlüde giderken rahatça çantada taşınabilirler. Yazıları son derece açık ve anlaşılırdır.

Cep boy ve mini boy cüzler göğüs cebinde taşınabilecek boyutlar da üretilen cüzlerdir. Bu tür cüzler de çanta boy cüzler gibi uzaktaki bir mevlüt veya ziyarete rahat bir şekilde yanımızda götürebileceğimiz türdendir.